this post was submitted on 25 Aug 2023
63 points (100.0% liked)

the_dunk_tank

15992 readers
3 users here now

It's the dunk tank.

This is where you come to post big-brained hot takes by chuds, libs, or even fellow leftists, and tear them to itty-bitty pieces with precision dunkstrikes.

Rule 1: All posts must include links to the subject matter, and no identifying information should be redacted.

Rule 2: If your source is a reactionary website, please use archive.is instead of linking directly.

Rule 3: No sectarianism.

Rule 4: TERF/SWERFs Not Welcome

Rule 5: No ableism of any kind (that includes stuff like libt*rd)

Rule 6: Do not post fellow hexbears.

Rule 7: Do not individually target other instances' admins or moderators.

Rule 8: The subject of a post cannot be low hanging fruit, that is comments/posts made by a private person that have low amount of upvotes/likes/views. Comments/Posts made on other instances that are accessible from hexbear are an exception to this. Posts that do not meet this requirement can be posted to [email protected]

Rule 9: if you post ironic rage bait im going to make a personal visit to your house to make sure you never make this mistake again

founded 5 years ago
MODERATORS
 
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
[–] [email protected] 6 points 2 years ago (3 children)

Me. I do. It’s not like it’s $10,000 it’s a bloody 20 buck bread loaf mate. Bit pricy yeah but if I go water skiing with my mates on the river we always bring something to share for lunch and leave on my boat.

[–] [email protected] 11 points 2 years ago (1 children)

That's $28 aud for a hand sized round loaf of bread. Kind of a large roll rather than a proper loaf you can share. Each person would probably need to get their own one of these and then slap some sandwich stuff on it. Bit pricey even if you can afford a boat and use it regularly. Most Americans can't.

[–] [email protected] 1 points 2 years ago* (last edited 2 years ago)

A boat cost me less than my car. I probably use it more; cause I live on a river in one of those small river shacks so the boat is used as my second car, I’ve used it to go to the grocery store before. Get into it, go to the nearest town, tie it up to the dock and then walk 2 minutes to the grocery store. Pretty easy.

[–] [email protected] 8 points 2 years ago (1 children)

Yeah nah I can get better shit for $7 from my local.

[–] [email protected] 5 points 2 years ago (1 children)

I think the big thing is the gimmick of using Ube plums and sweet potatoes. Even if they were using heirloom wheat flour 17 dollars is too much?

[–] [email protected] 3 points 2 years ago (1 children)

Yes but ube are a type of sweet potato, ume are the Japanese plums

I have become the gourmand

[–] [email protected] 1 points 2 years ago

Oh dang you got me there. Thanks

Still, I kind of hate the "exotic, foreign ingredient makes our food cost exorbitant prices"

[–] [email protected] 4 points 2 years ago

For 'straya it's not completely out there as pricing, but to me and my income, even though I'm a big suckered for good food, and try to pay a fair price for it, too... 17 bucks is too much.